Login
Main menu

Invatare bazata pe explorare activa, reflectie si colaborare in clase de maxim 15 elevi

Invatarea la Scoala Primara Discovery Kids inseamna observare, formularea de intrebari si ipoteze, experimentare, rezolvare de probleme si formulare de concluzii. Un proces activ in care elevii sunt implicati si stimulati sa gaseasca solutii creative, in care performanta vine natural prin dezvoltarea progresiva a capacitatilor de intelegere si relationare cu realitatea.

Clasele cu un numar mic de elevi faciliteaza invatarea individualizata si in grupuri mici, ajuta la dezvoltarea unui mediu colaborativ si sprijina profesorul in identificarea timpurie a punctelor vulnerabile sau a capacitatilor deosebite pe care le are fiecare copil. Clasa pregatitoare constituie o noutate pentru sistemul educational romanesc. Credem insa ca experienta profesorilor care lucreaza de peste 8 ani doar cu copii intre 6-7 ani si faptul ca suntem in al doilea an de implementare a clasei pregatitoare constituie o baza solida pentru realizarea unei educatii de calitate.

 

 

Descopera-ti potentialul. Descopera excelenta in educatie!

Scoala Discovery Kids Valcea

Invatare bazata pe explorare activa, reflectie si colaborare

Invatarea la Scoala Primara Discovery Kids inseamna observare, formularea de intrebari si ipoteze, experimentare, rezolvare de probleme si formulare de concluzii.

Afla mai mult...
Scoala Discovery Kids Valcea

Limbi straine (engleza si germana) si after-school inclus

Limba germana se studiaza de doua ori pe saptamana. Mai mult, elevii nostri vorbesc, citesc si scriu in limba engleza iar rezultatele lor sunt certificate in cadrul examenelor Cambridge

Afla mai mult...
Scoala Discovery Kids Valcea

Programul educational
"Discovery Adventure Kids"

Excursiile tematice, expeditiile in natura sau taberele sunt extrem de importante in viziunea noastra asupra educatiei.Fiecare iesire inseamna amintiri de neuintat, relatii deosebite intre toti participantii.

Afla mai mult...