Login
Main menu

Discovery Kids Adventure Programme

Expeditiile in mediul natural sau excursiile tematice sunt modul ideal prin care elevii pot achizitiona sau aplica cunostinte. Vazand si facand este tehnica cea mai apreciata de copii. Legatura dintre cunostinte teoretice si practica de zi cu zi trebuie sa fie continua si naturala, fara frontiere bine delimitate.

Calculele matematice sau jocurile cu formele geometrice se pot realiza si in piata orasului, pe terenul de sport sau in timp ce confectionam un element decorativ. Despre formele de viata invatam mai multe in mijlocul padurii, pe malul raului sau la o ferma. Degustarea mustului se face cel mai bine la culesul viiei, procesele de productie sunt cel mai bine intelese la fata locului.

Capacitatea de intelegere si potentialul creativ al copiilor sunt dezvoltate, explorate si exploatate in permanenta.
Am urcat pe o stanca aparent inaccesibila? Am atins un pisc care ni se parea imposibil de departe? Am invatat ca orice problema are o solutie, o rezolvare si ca noi o putem gasi. Am descoperit in noi puteri si capacitati deosebite.

Natura este intotdeauna un profesor bun, eficient si plin de surprize. Fara cuvinte ne ofera lectii de viata si ne atentioneaza, atunci cand este nevoie, asupra unor aspecte ecologice.