Main menu

Programe specifice

Proiecte si programe specifice

Proiectele si programele specifice se includ in directia de dezvoltare DISCOVERY-ADVENTURE  a carei implementare a inceput in 2013 si care cuprinde:

1. DESCOPERA LUMEA / DISCOVER THE WORLD:

A) PROIECTE DE MEDIU, STIINTA SI TEHNOLOGIE / ENVIRONMENTAL, SCIENCE AND TECHNOLOGY PROJECTS:

• Programul specific Hands-on-science are la baza metoda educatiei prin investigatie stiintifica (inquiry-based science education). Elevii isi dezvolta progresiv cunostintele si capacitatea de intelegere si relationare cu mediul inconjurator prin contactul direct cu acesta. Se dezvolta astfel capacitatea de observare, gandirea logica, creativitatea; copiii invata sa colecteze si sa organizeze informatii, sa formuleze concluzii si sa rezolve situatii-problema in viata de zi cu zi. Proiectul are un impact extraordinar in randul elevilor prin ideile pe care le promoveaza, prin tehnicile si metodele de lucru utilizate si mai ales, prin continua si intensa provocare mentala. Programul cuprinde  Clubul de stiinta din fiecare zi de marti si participarea la simpozionul Let's Play Science  si participarea la alte simpozioane, proiecte, concursuri scolare pe teme stiintifice, organizate la nivel national si European.
  • Clubul de utilizare a smart-boardului si a tabletei
  • Discovery Kids Adventure Programme - excursii tematice, de explorare a mediului inconjurator sau actiuni eco.
  • Participarea la proiectul european It All Starts  With a Question (detalii la sectiunea programe europene)

B) PROIECTE DE CULTURA SI CIVILIZATIE / CULTURE AND CIVILIZATION PROJECTS:

• Programul de lectura zilnica care introduce tehnici de povestire / repovestire, citire individuala in limba romana sau engleza
  • Clubul de limba engleza
  • Spectacole, CD-uri si intalniri cu vorbitori nativi de limba engleza

C) PROIECTE PENTRU COMUNITATE / COMMUNITY PROJECTS:

• Programul de intrajutorare Daruind vei dobandi
  • Parteneriate cu institutii educative, culturale, sportive.

2. DESCOPERA-TE PE TINE INSUTI / DISCOVER YOURSELF:

• Cluburile after-school de dezvoltare a aptitudinilor si de dezvoltare personala

Cluburile sunt activitati saptamanale iar programele / proiectele educationale specifice cuprind un set de cluburi, actiuni, activitati si se desfasoara pe tot parcursul scolarizarii.